ایده های خلاقانه, جعبه های لوکس

تزئین خانه با چوب و باکس شیشه‌ای

تزئین خانه با چوب و باکس شیشه‌ای

تزئین خانه با چوب و باکس شیشه‌ای چه مزایایی دارد؟ شاید زندگی مدرن و امروزی باعث شده باشد که وقت کم‌تری را در خانه سپری کنیم، ولی این قضیه باعث نشده که اهمیت فضای زندگی برای ما پایین آمده باشد؛ برعکس، کیفیت زندگی در طول تاریخ بشریت روز به‌روز اهمیت بیش‌تری پیدا کرده است. همه ما در تلاش برای به‌دست آوردن آرامش و آسایش هستیم و مهم‌ترین محیط برایمان، فضای زندگی ماست.

ایجاد تنوع در دکوراسیون منزل و تغییر طراحی داخلی منزل، یکی از جذاب‌ترین راهکارهایی است که می‌توانیم در جهت ایجاد این آرامش و آسایش از آن استفاده کنیم. تغییر در جرئیات دکوراسیون خانه، ساده‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و سریع‌ترین کاری است که هرکسی از پس آن برمی‌آید. در این مقاله قصد داریم اکسسوری و وسایل دکوراتیو، اهمیت و بایدها و نبایدهای استفاده از این تزئینات را بررسی کنیم و در نهایت به چند راهکار ساده تزئین خانه با انواع باکس شیشه‌ای و چوب بپردازیم.

اکسسوری در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

اولین سوالی که پیش می‌آید این است که اکسسوری چیست؟ اکسسوری در طراحی دکوراسیون داخلی منزل، موارد تزئینی یا کاربردی هستند که جلوه‌های نهایی را به یک سبک طراحی انتخاب شده، اضافه می‌کنند. تزئین یک فضا با لوازم دکوراتیو و اکسسوری، به این معنا است که اشیای مناسب باید به‌درستی انتخاب و نمایش داده شوند. معمولاً اکسسوری‌ها با ایجاد کردن یک کانون، جذابیت بصری آن فضا را ارتقا می‌دهند.

وقتی در طراحی داخلی از اکسسوری صحبت می‌کنیم، دقیقاً به چه چیزی اشاره می‌کنیم؟

وقتی صحبت از وسایل تزئینی می‌شود منظور فقط کوسن و تابلو نیست، آباژور، فرش، پرده انواع باکس شیشه‌ای و یا حتی کتاب و مجله هم می‌توانند در تزئین فضا به شما کمک کنند. اکسسوری‌ها و وسایل تزئینی، به فضای داخلی هویت می‌بخشند و این همان مشخصه‌ای است که فضای نشیمن یک خانه را از یک نمایشگاه مبلمان متمایز می‌کند.

وقتی وسایل دکوراتیو و تزئینی به‌درستی انتخاب شوند، می‌توانند معرف روحیات و سبک زندگی شما باشند یا حتی داستان زندگی صاحبان خانه را بازگو کنند. در واقع اکسسوری‌ها علاوه بر این‌که فضای شما را زیبا می‌کنند باید بیان‌گر احساسات، پیشینه، دوستی‌های شما و… باشند تا به محیط شما روح ببخشند. خانه شما باید بازتابی مستقیم از شخصیت شما باشد.

 

دکوراسیون داخلی منزل

اهمیت اکسسوری‌ها در دکوراسیون منزل

بدون وسایل تزئینی و دکوراتیو، دکوراسیون منزل شما هر چقدر هم که به زیبایی چیده و مبله شده باشد، به‌نظر می‌رسد که مورد بی‌توجهی و بی‌مهری قرار گرفته است. به اکسسوری در طراحی داخلی به‌عنوان تزئین کیک نگاه کنید؛ جذابیت بصری و ایجاد جزئیات در این مرحله اتفاق می‌افتند. اگر اکسسوری‌های خود را در حین طراحی انتخاب و تهیه کنید، فضای شما، کامل‌تر به نظر خواهد رسید چرا که شما می‌توانید محیط مورد نظر خود را مرحله به‌مرحله ایجاد کنید. اهمیت وسایل دکوراتیو را می‌توان در چند دلیل خلاصه کرد:

 • آن‌ها با افزودن بافت، رنگ، الگو و فرم فضای شما را زنده می‌کنند.
 • اکسسوری‌ها فقط برای جذابیت بصری طراحی نشده‌اند بلکه می‌توانند در کنار زیبایی، کاربردی هم باشند. مثل گلدان یا ظروفی مانند کاسه‌ها یا انواع باکس شیشه‌ای یا ظروف چوبی
 • این اکسسوری‌ها هستند که جلوه نهایی و تکمیل شده را به طراحی داخلی شما اضافه می‌کنند.
 • استفاده از وسایل تزئینی نسبت به تغییر مبلمان یا رنگ کردن خانه، به وقت، انرژی و هزینه کم‌تری نیاز دارد.

بایدها و نبایدها

تزئین خانه می‌تواند برای بسیاری از ما چالش برانگیز باشد. مطمئن نبودن از این که چه چیزهایی باید حذف شوند، از چه اکسسوری‌هایی استفاده شود، چیدمان آن‌ها باید به چه شکل باشد و یا چه چیزی می‌توان به فضا اضافه کرد که با آن‌چه که از قبل در دکور خانه وجود دارد تناسب داشته باشد، کار را برای ما اندکی مشکل می‌کند.

بایدها
 • بودجه خود را مشخص کنید. اگر از ابتدا بودجه خود را مشخص و سپس تأمین کنید، اطمینان حاصل خواهید کرد که تمام پول خود را صرف خرید مبلمان و تزئین یک فضای ملال آور خسته کننده نخواهید کرد.
 • خودتان را ابراز کنید. از وسایلی که از قبل دارید و با طراحی جدیدتان تناسب دارد استفاده کنید. استفاده از یادگاری‌های خانوادگی،

  عکس و علایق شما، کاراکتر و شخصیت شما را به بیننده معرفی می‌کند. آیتم‌هایی را انتخاب کنید که نه‌تنها منعکس کننده فضای شما باشند، بلکه مشخص کننده سبک و سلیقه شخصی شما باشند. با این کار شما خانه‌ای منحصر به‌فرد خواهید داشت. علاوه بر این، وجود اشیای مورد علاقه شما در اطرافتان، باعث خواهد شد که از خانه خود لذت بیش‌تری ببرید.

 

 • تنوع را فراموش نکنید. از ترکیب رنگ‌ها بیش‌تر از تکرار یک رنگ استفاده کنید. تکرار یک رنگ باعث می‌شود فضای کسل کننده‌ای داشته باشید. با اضافه کردن رنگ‌های مناسب در جزئیات (کوسن، رومیزی و…) در ترکیب رنگ کلی تعادل ایجاد کنید. هیجان بیش‌تری داشته باشید، شیطنت کنید و فضا را گرم و نشا‌‌ط‌ انگیز کنید.

 

نبایدها
 • پراکنده چیدمان نکنید. چیدمان پراکنده وسایل دکوراتیو، باعث کاهش تأثیر بصری آن‌ها می‌شود و تمرکز دید را از بین می‌برد. این یعنی هرچه رشته‌اید پنبه شده.
 • چیزها را بیهوده تلنبار نکنید. سعی کنید فضای خود را با اشیاء بی معنی شلوغ نکنید. اگر احساس می‌کنید هیچ علاقه یا استفاده‌ای از یک شئ ندارید از شر آن خلاص شوید. این‌طور وسایل در طولانی مدت شما را ناراضی و خسته خواهند کرد.
 • همه‌چیز را شبیه به هم انتخاب نکنید. وسایل تزئینی را بیش از حد یکسان و یکپارچه انتخاب نکنید. شباهت بیش از حد، می‌تواند ظاهری ساختگی و غیرواقعی به‌بار آورد.
 • تناسب را فراموش نکنید. فضاهای کوچک را با اشیاء بزرگ پر نکنید. این کار باعث می‌شود فضای شما شلوغ، تنگ و کلافه‌کننده شود. در مقابل صمیمیت محیط در فضاهای بزرگی که بیش از حد خالی هستند کم‌تر است.

تأثیر چوب در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

چوب به‌عنوان یک متریال طبیعی و زیبا که دوام و مقاومت خوبی هم دارد، در طراحی دکوراسیون داخلی منزل بسیار پرکاربرد است و به‌لطف بافت طبیعی خود، گرما، صداقت و صمیمیت را در خانه‌هایی که امروزه فولاد و بتن تشکیل‌دهنده اصلی آن‌ها است، اضافه می‌کند. وجود چوب در طراحی داخلی منزل، باعث ایجاد تقارن بصری متعادل می‌شود.

چوب در کف و دیوار

بر خلاف رنگ‌های تیره‌تر، رنگ‌های خنثی اغلب برای ایجاد فضایی آرام انتخاب می‌شوند. این رنگ‌ها می توانند به‌راحتی با یک پالت تک رنگ، یا یک رنگ شگفت‌آور ترکیب شوند. برای ایجاد کمی تنوع، طراحان ممکن است از پنل‌های چوبی به‌عنوان دیوارگوشه استفاده کنند. این تکنیک با ایجاد کنتراست در کنار بتن ساده، آجر یا سنگ، جذابیت بصری ایجاد می‌کند.

 

طراحی دکور و چوب

مبلمان چوبی در دکوراسیون منزل

ترندها می‌آیند و می‌روند ولی چوب و مبلمان چوبی هیچ وقت از مد نمی‌افتند. مهم نیست که در خانه از چه سبکی استفاده می‌کنید؛ چه مدرن و چه روستایی، دکوراسیون چوبی می‌تواند برای فضای شما رضایت‌بخش باشد. برای یک استایل روستایی، چوب‌های روشن‌تر و اشکال ارگانیک (اشکال اُرگانیک مانند آن‌چه در شکل صخره‌های پوشیده از برف دیده می‌شود، در خطوط محیطی عموماً بدون نظم و فاقد تناسب هستند.اشکال اُرگانیک اغلب در طبیعت به‌وفور یافت می شوند) مناسب‌تر هستند. ازطرف دیگر، اگر دکوراسیون منزل مدرن را ترجیح می‌دهید، چوب‌هایی با رنگ تیره، بیش‌تر مناسب سبک شما خواهند بود.

اکسسوری‌های چوبی

وسایل تزئینی چوبی می‌توانند حس گرما و صمیمیت را به‌فضای شما هدیه دهند. از آن‌جا که چوب به‌زیبایی با رنگ‌ها و متریال مختلف ست می‌شود، جزئیات چوبی می‌توانند تأثیر بصری زیادی داشته باشند. شما می‌توانید از انواع اکسسوری‌های چوبی در قالب جاشمعی، مجسمه‌های چوبی، ظروف پذیرایی، گلدان، نمکدان، بامبو، جعبه‌های چوبی، استند عود و… برای تزئین فضای خود استفاده کنید. ترکیب چوب و شیشه در چیدمان، ترکیب هوشمندانه‌ای است. همراهی یک آیتم چوبی در کنار یک جعبه شیشه‌ای با کاربری موردنظر شما (مثل جاشمعی یا ظرف پذیرایی)، ترکیب چشم‌نواز و تأثیرگذاری خواهد بود. شما می‌توانید از بین انواع باکس شیشه‌ای که در طرح‌ها و ابعاد متفاوت در دسترس است، جعبه مناسب خود را پیدا کنید.

نقش شیشه در طراحی داخلی مدرن

با توجه به این‌که نور یک ویژگی مکمل در طراحی داخلی است، اضافه کردن نور طبیعی یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌هایی است که استفاده از شیشه در طراحی داخلی، با خود به ارمغان می‌آورد. نور خورشید می‌تواند یک فضای زیبا و چشم‌نواز را به محیطی گرم و دلنشین تبدیل کند. شیشه به دلیل شفافیتی که دارد، به بیش‌تر شدن نور طبیعی در فضا کمک می‌کند. مزیت دیگر استفاده از شیشه در طراحی داخلی این است که سنگینی را از فضا دور می‌کند و علاوه براین، فضا را بزرگ‌تر از آن‌چه که واقعاً هست نشان می‌دهد. تزئینات شیشه‌ای (مانند انواع باکس شیشه‌ای یا حتی آیینه‌های کوچک) هم می‌توانند جزء اِلِمان‌های تأثیرگذار و قابل‌توجه دکوراسیون منزل شما باشند.

 

جا شمعی کمند، هدیه خاص برای روز مادر

کاربردهای شیشه در طراحی داخلی

شیشه از متریال‌های پرطرفدار در طراحی و معماری مدرن است. امروزه که مساحت خانه‌ها روز به‌روز کم و کم‌تر می‌شود، باید از هر ترفندی که می‌شود برای کم کردن تأثیر فضاهای کوچک و بسته استفاده کرد. استفاده از شیشه یکی از این ترفندهاست که اتفاقاً بسیار هم مؤثر است.

تفکیک فضا

یکی از مهم‌ترین کاربردهای شیشه، تفکیک فضا است. به‌جز درهای کشویی شیشه‌ای (که به‌خصوص در سال‌های اخیر در حمام استفاده می‌شوند)، پارتیشن‌های شیشه‌ای و بلوک‌های شیشه‌ای هم برای استفاده بهینه‌تر از نور طبیعی و حفظ حریم شخصی استفاده می‌شوند.

کف و سقف شیشه‌ای

کف و سقف شیشه‌ای علاوه بر جذابیت بصری می‌توانند نور را در محیط بیش‌تر کنند. چگونه؟ از سقف شیشه‌ای معمولاً به‌عنوان نورگیر در فضاهای با نور کم استفاده می‌شود. کف و دیوار شیشه‌ای هم نور را تا حدی انعکاس می‌دهند. استفاده از آیینه هم برای دیوار در فضاهای کوچک به بزرگ‌تر جلوه کردن فضا کمک زیادی می‌کند.

اکسسوری‌های شیشه‌ای

یک اکسسوری از جنس شیشه‌‌ شفاف، با شکل و فرم خلاقانه، فرصتی خارق العاده برای ایجاد یک فضای مدرن و شیک و جذابیت بصری است. شیشه کاملاً با مواد دیگر مانند فلز، چوب و سنگ سازگار است و در ترکیب با آن‌ها بسیار موثر و چشم‌گیر عمل می‌کند. از آن‌جا که شیشه به‌خودیِ خود ماده‌ای سرد محسوب می‌شود، در ترکیب با چوب (که متریال گرمی محسوب می‌شود)، فضای گرم، متعادل و مطبوعی را به‌وجود می‌آورد. به همین دلیل است که تزئینات شیشه‌ای گزینه مناسبی برای وسایل دکوراتیو محسوب می‌شوند. از جمله اکسسوری‌های شیشه‌ای که می‌توانید در تزئین فضای خود از آن استفاده کنید مجسمه‌های شیشه‌ای، تراریوم‌ها، جا‌شمعی، گلدان، ظروف پذیرایی، بطری‌های شیشه‌ای، انواع باکس شیشه‌ای و… هستند.

موارد استفاده از انواع باکس شیشه‌ای

باکس‌های شیشه‌ای (که معمولاً فریم‌های فلزی دارند)، از جمله مواردی هستند که هم کاربرد تزئینی دارند و هم می‌توانند کاربری‌های متفاوتی داشته باشند. این کاربردها می‌توانند نسبت به نیاز شما تغییر هم بکنند، به همین دلیل انتخاب مناسبی برای اکسسوری محسوب می‌شوند.

  • استفاده از انواع باکس شیشه‌ای به‌عنوان جعبه کادو. یکی از کاربردی‌ترین استفاده‌های انواع باکس شیشه‌ای یکی از جذاب‌ترین کاربری‌های آن است.
  • استفاده از انواع باکس شیشه‌ای به‌عنوان جعبه زیورآلات. یکی دیگر از مرسوم‌ترین استفاده‌های انواع باکس شیشه‌ای جعبه جواهرات و زیورآلات است. شما می‌توانید حتی زمانی که از زیورآلات خود استفاده نمی‌کنید از آن‌ها در تزئین اتاق خود کمک بگیرید!
 • استفاده از انواع باکس شیشه‌ای به‌عنوان تراریوم. شاید شما هم متوجه شده باشید که از انواع باکس شیشه‌ای، در درست کردن تراریوم‌ها استفاده می‌شود. زندگی مدرن، آپارتمان نشینی و فضای کوچک باعث شده که تراریوم‌ها روز به‌روز محبوب‌تر شوند. نگهداری از گیاهان در سبک زندگی امروز می‌تواند چالش برانگیز باشد. نگهداری از تراریوم‌ها ساده‌تر است، علاوه براین تراریوم‌ها نسبت به گلدان‌های عادی تمیزتر هستند. ناگفته نماند که شما با استفاده از تراریوم با یک تیر دو نشان می‌زنید، هم شیشه را به طراحی خود اضافه می‌کنید و هم با اضافه کردن گیاه به محیط خود روح و نشاط می‌بخشید.

 

 • استفاده از انواع باکس شیشه‌ای به‌عنوان ظرف پذیرایی. باکس‌های شیشه‌ای در مدل‌ها و ابعاد متفاوتی تولید می‌شوند. شما می‌توانید بسته به نیاز و سلیقه‌تان از آن‌ها به‌عنوان ظرف پذیرایی و برای سرو شکلات، شیرینی، ظرف سرو دمنوش و… استفاده کنید.

 

 • استفاده از انواع باکس شیشه‌ای به‌عنوان جاشمعی. انواع باکس‌های شیشه‌ای به‌دلیل محفوظ بودن برای جاشمعی گزینه مناسبی هستند. محفظه شیشه‌ای این باکس‌ها علاوه براین‌که شعله شمع را روشن نگه می‌دارند، نور شمع را به‌زیبایی منعکس می‌کنند.

 

 • استفاده از انواع باکس شیشه‌ای برای پیاده کردن ایده‌های خلاقانه. همان‌طور که قبلاً هم به آن اشاره کردیم خلاقیت در چارچوب نمی‌گنجد. شما می‌توانید ایده‌های خلاقانه متفاوتی را با استفاده از باکس‌های شیشه‌ای عملی کنید. اگر نقاشی می‌کنید (یا حتی نمی‌کنید!) می‌توانید نقش و رنگ‌های دلخواهتان را روی این جعبه‌های شیشه‌ای پیاده کنید. شاید هم به ریسه‌ها و نورهای تزئینی LED علاقه دارید، در این‌صورت می‌توانید این ریسه چراغ‌ها را با انواع باکس شیشه‌ای ترکیب کنید و از نتیجه آن لذت ببرید.

 

 

موارد استفاده از باکس شیشه ای

چند راهکار ساده برای تغییر مؤثر در محیط

 • به فضا بافت اضافه کنید. استفاده از چیزهایی مثل روانداز مبل، کوسن، گل و… باعث ایجاد بافت می‌شود و فضا را جالب‌تر می‌کند.
 • مقیاس و فرم را ترکیب کنید. متفاوت بودن مقیاس وسایل دکوراتیو و البته در نظر گرفتن فرم (شکل) آن‌ها، تأثیر و علاقه بصری را بیش‌تر می‌کند.
 • چیدمان متمرکز داشته باشید. وسایل بزرگ‌تر را در حاشیه بگذارید و وسایل تزئینی کوچک را به‌طور متمرکز بچینید. چیدمان متمرکز اجسام کوچک باعث بیش‌تر شدن تأثیر بصری آن‌ها می‌شود.
 • مزیت‌های فضا را برجسته کنید. مقیاس و نسبت در انتخاب جزئیات برای هر فضایی مهم هستند. وسایل دکوراتیو باید به فضای شما بیایند و بر مزیت‌های آن تأکید کند. اگر از موهبت داشتن فضایی با سقف بلند برخوردارید، با اضافه کردن یک گیاه بلند ارتفاع آن را به رخ بکشید.
 • گیاه را فراموش نکنید. تأثیر حضور چند گیاه هرچند کوچک در یک محیط باورنکردنی است. گیاهان به فضای شما روح و زندگی می‌دهند و محیط را گرم و دلنشین می‌کنند.
 • سنت‌شکنی کنید. در طراحی دکوراسیون داخلی منزل هیچ قانون قطعی وجود ندارد. فراموش نکنید که خلاقیت در چارچوب نمی‌گنجد.

جمع‌بندی

اگر به‌دنبال تغییر دکوراسیون منزل خود هستید، لازم نیست به تغییرات اساسی و پرهزینه فکر کنید. ایجاد تنوع در چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی منزل شما می‌تواند به‌همان اندازه تغییرات بزرگ تأثیرگذار باشند، فقط باید بدانید که چطور درست و اصولی عمل کنید. تزئین خانه با وسایل دکوراتیو، مثل اکسسوری‌های چوبی یا انواع باکس‌های شیشه‌ای و مجسمه‌ها، چینش به‌جا و مناسب این اکسسوری‌ها به‌طوری که ایجاد یک نقطه کانونی کنند، اضافه کردن رنگ و بافت و… همه و همه می‌توانند روش‌هایی باشند که در این راه به‌شما کمک کنند. دکور خانه شما باید معرف کاراکتر و خلق و خوی شما باشد، پس خودتان را محدود نکنید. در نهایت این شما هستید که باید تصمیم بگیرید، پس سعی کنید خودتان را به کلیشه‌ها محدود نکنید و ایده‌های جدید را امتحان کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *