ایده های خلاقانه, جاشمعی

دیزاین مبل و میز ناهارخوری با ۵ ایده متفاوت و جذاب

دیزاین میز ناهار خوری

برای استفاده بهتر از فضا، مبلمان طوری چیده می‌شوند که امکان آزادانه حرکت کردن فراهم باشد. همین قضیه باعث می‌شود که فضای اطراف مبلمان به‌اندازه خود مبلمان و چیدمان آن، اهمیت داشته باشد. فضای نشیمن و پذیرایی در زندگی ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شاید بپرسید چرا؟ جواب این است که چون در دنیای تکنولوژی نیاز به ارتباط مستقیم با انسان‌ها کم‌تر و کم‌تر می‌شود، انسان به‌عنوان یک موجود اجتماعی حالا بیش‌تر از هر وقت دیگر در معرض خطر اختلالات روحی ناشی از انزوا مثل افسردگی، اجتماع‌گریزی و… قرار دارد. به‌همین دلیل است که فضای عمومی خانه‌ها به‌عنوان فضایی که در آن ارتباطات و مکالمات ما رخ می‌دهد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ما سعی کرده‌ایم که اصول کلی چیدمان، دیزاین مبل و میز ناهارخوری و چیدمان ناهار خوری را در یک مقاله برای شما جمع‌آوری کنیم تا بتوانید یک فضای جذاب و در عین حال کاربردی‌ را برای خود شکل دهید.

اهمیت چیدمان در طراحی داخلی

وسایل ضروری مورد نیاز برای طراحی یک اتاق خواب چیست؟ فضای غذاخوری چطور؟ شرط می‌بندم که شما برای پاسخ دادن به هیچ‌کدام از این سؤالات نیاز به تأمل زیادی نداشتید، چرا که ما مبلمان و وسایل یک فضا را با توجه به کاربرد آن انتخاب می‌کنیم. پس اطلاعات اساسی در مورد هدف فضا را مبلمان و وسایل آن فضا در اختیار ما قرار می‌دهند. شاید بپرسید خوب که چی؟ در جواب باید بگویم زمانی که حرف از تغییر پیش می‌آید حتی اگر وسایل شما تغییر کنند، هم‌چنان وسایلی با همان کاربرد جایگزین خواهند شد! پس تغییر چه شد؟ این‌جاست که اهمیت چیدمان را متوجه می‌شوید و حالا دیگر اگر بگوییم مبلمان به‌عنوان یک عنصر عملکردی و جاری در طراحی داخلی کار می‌کند شما هم حرف ما را تأیید خواهید کرد.  طراحان داخلی همیشه برای ایجاد یک نظم دلپذیر در تلاش هستند. دیزاین مبل و میز ناهارخوری، آشپزخانه و اتاق خواب، همه و همه در رسیدن به تعادلی حیاتی، یعنی تعادل میان نظم و عملکرد و هارمونی و زیبایی دخیل هستند. مهم نیست فضای شما چقدر بزرگ یا چقدر کوچک است، این چیدمان شماست که مشخص می‌کند این فضا جذاب است یا خسته‌کننده.

 

اصول چیدمان مبلمان

چیدمان یک فضا یکی از جالب‌ترین و مهم‌ترین کارهایی است که باید برای داشتن محیط آرام و خوشایند انجام داد. همین فعالیت جالب می‌تواند چالش برانگیز یا بعضاً دلهره‌آور باشد. فضای پذیرایی و غذاخوری عمومی‌ترین فضای هر خانه است و همان‌طور که گفته شد، چیدمان ناهار خوری و نشیمن از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. برای داشتن یک چیدمان اصولی، چند قانون اصلی وجود دارند که با هم به بررسی آن‌ها می‌پردازیم و پس از بررسی این اصول، کمی هم وارد جزئیات مبلمان و چیدمان میز ناهارخوری در پذیرایی می‌شویم.

 

یک نقطه کانونی برای چیدمانتان در نظر بگیرید.

هرگز قدرت یک نقطه کانونی در یک اتاق را دست کم نگیرید. بعضی اوقات این نقاط کانونی به‌طور طبیعی وجود دارند، مثلاً اگر پنجره‌ای برجسته یا یک شومینه توکار داشته باشید. در مواقع دیگر ممکن است لازم باشد خودتان آن‌ها را ایجاد کنید، مرسوم‌ترین و پرطرفدارترین نقطه کانونی در خانه‌های امروزی تلویزیون است. نقطه کانونی خود را انتخاب کنید، به تصمیم خود پایبند باشید و مبلمان خود را حول محور نقطه کانونی منتخبتان بچینید.

 

مبلمان خود را به دیوار نچسبانید.

اندازه فضا تعیین می‌کند که چقدر می توانید مبلمان خود را از دیوار دور کنید، اما حتی در یک فضای کوچک هم باید بین مبلمان و دیوار چند اینچ فاصله بیاندازید. برخلاف باور عموم، وجود این فاصله می‌تواند فضای شما را بزرگ‌تر نشان دهد. چسباندن مبلمان به دیوارها علاوه بر ایجاد فضای نامنایب در وسط، ابعاد کوچک فضای شما را مشخص‌تر می‌کند.

 

فضا یا فضاهایی برای نشستن و صحبت کردن در نظر بگیرید.

اگر اتاق نشیمن شما اغلب برای گپ زدن با خانواده و دوستان استفاده می‌شود، چیدمانی انتخاب کنید که مکالمه را تسهیل کند. مبل‌ها و صندلی‌ها را نزدیک به وسط اتاق بکشید و آن‌ها را رو به‌روی هم قرار دهید. یک میز (میز جلوی مبل) در وسط قرار دهید تا نوشیدنی‌ها و سایر وسایل پذیرایی برای هر مبل یا صندلی به‌راحتی در دسترس باشد.

 

تعادل را در چیدمان رعایت کنید.

تعادل همیشه در دیزاین مبل و میز ناهارخوری و به‌طور کلی چیدمان مهم است. چه چیدمان ناهار خوری باشد، چه چیدمان اتاق خواب. اندازه و محل قرارگیری وسایل مختلف را در نظر بگیرید، دقت کنید که همه وسایل بزرگ یا کوچک را در یک قسمت یا در یک طرف اتاق قرار ندهید. این امر باعث می‌شود که فضا نامتعادل و کمی ناآرام شود. در فضا از اشکال و فرم‌های متفاوتی استفاده کنید. برای مثال اگر مبل و صندلی‌های صافی دارید، یک اِلِمان دایره‌ای می‌تواند به جذابیت فضای شما اضافه کند.

 

مسیر رفت و آمدتان در فضا را در نظر بگیرید.

یکی از رازهای چیدمان موفق و اصولی این است که اطمینان حاصل کنید فضای کافی بین مبلمان وجود دارد. برای راه رفتن بین مبل‌ها فاصله ۳۰ اینچ (حدوداً ۷۵ سانتی‌متر) را در نظر بگیرید. ۱۴ تا ۱۸ اینچ (بین ۳۵ تا ۴۵ سانتی‌متر) هم برای فاصله بین میز جلوی مبل و مبل مناسب است. این‌طوری وسایل پذیرایی در فاصله کمی از هر مبل یا صندلی قرار دارند. این قانون برای چیدمان مبلمان در فضاهای بزرگ هم صادق است، زیرا اگر یک مبل خیلی از میز دور باشد ممکن است به نظر برسد که بدون هدف در اتاق رها شده است.

 

در انتخاب ابعاد فرش حساس باشید.

فرش شما نباید همه فضا را بپوشاند. فاصله ایده‌آل لبه‌های فرش از دیوار بین ۱۵ تا ۴۵ سانتی‌متر است، اگر فضای شما کوچک است فاصله‌ای متناسب با فضایتان را درنظر بگیرید. نکته مهم دیگری که باید در نظر بگیرید، استفاده از یک فرش بزرگ برای متحد کردن فضا است. به‌عنوان یک قاعده کلی، تمام مبلمان کلیدی باید روی فرش قرار بگیرند. اگر فرش آن‌قدر بزرگ نیست که بتوان همه مبلمان را روی آن گذاشت، دقت کنید که حداقل پایه‌های جلوی همه وسایل اصلی روی فرش قرار بگیرند.

 

میز جلوی مبل را بزرگ انتخاب کنید.

مقیاس هنگام انتخاب میز جلوی میز برای اتاق نشیمن واقعاً مهم است. وقتی می‌گوییم میز را بزرگ انتخاب کنید، منظور این نیست که بزرگ‌ترین میزی که می‌پسندید را انتخاب کنید؛ این یعنی یک میز عسلی یا سایز کوچک را برای جلوی مبل انتخاب نکنید. میز کوچک نه‌تنها متناسب به‌نظر نمی‌رسد، بلکه عملاً کاربردی نخواهد داشت. افرادی که در دو انتهای مبل نشسته‌اند باید برای برداشتن یک خیار! یا فنجان چایشان کاملاً از جای خود بلند شوند! هم‌چنین، از آن‌جا که میز بسیار کوچک است، سطح آن تقریباً با وسایل دکوراتیو مثل جعبه‌های شیشه‌ای یا جاشمعی پوشانده شده است و فضای کمی برای زیرلیوانی و لیوان و بشقاب باقی می‌ماند. میزهایی که فقط یک سوم طول مبل را می‌پوشانند خیلی کوچک هستند و چیدمان را از تعادل خارج می‌کنند. از طرف دیگر اگر میز شما بیش از حد بزرگ باشد فضایی برای رفت و آمد باقی نمی‌ماند. هیچ‌کس دوست ندارد هر بار که می‌خواهد روی مبل لم بدهد، پایش به پایه میز اصابت کند! پس فرمول موفقیت چیست؟ میز جلوی میز باید بین یک دوم تا دو سوم مبل یا کاناپه اصلی شما باشد. به همین سادگی! حالا دیگر لازم نیست وسایل دکوراتیو خود را که با دقت و ذوق زیاد انتخاب کرده‌اید از روی میز جمع کنید تا بتوانید از مهمانانتان پذیرایی کنید. اگر هم فراموش کرده بودید که برای تزئین میز خود اکسسوری تهیه کنید، پیشنهاد ما انواع باکس‌های شیشه‌ای با کاربردهای متفاوت است. باکس‌های شیشه‌ای در یکی دو سال اخیر بسیار ترند شده‌اند، شما هم می‌توانید با خرید از کمند جعبه مناسب خودتان را تهیه کنید.

 

میزها را در فاصله مناسب از مبل قرار دهید.

هر مبل یا صندلی باید به‌ راحتی به میز کناری یا میز وسط (میز جلوی مبل) دسترسی داشته باشد. از چیدمان‌هایی که مردم را برای گذاشتن یا برداشتن چیزی، مجبور به بلند شدن از روی صندلی‌های خود می‌کنند، اجتناب کنید.

 

ارتفاع میز جلوی مبل

ارتفاع میز جلوی مبل باید به‌اندازه نشیمن‌گاه مبل یا کاناپه پشت میز یا اندکی کم‌تر از آن باشد تا دسترسی به وسایل روی آن بدون زحمت باشد.

ارتفاع میزهای کنار

ارتفاع میزهای کناری باید تقریباً به‌اندازه دسته مبل یا صندلی نزدیکش باشد. اگر این امکان را ندارید، ارتفاع کم‌تر از دسته مبل یا صندلی نزدیک به میز توصیه می‌شود.

 

نور را فراموش نکنید!

نور یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین عناصر در هر فضا است ولی با ابن وجود اکثر ما غالباً از آن غافل می‌شویم. همیشه از مخلوطی از روشنایی در سقف، آباژورهای ایستاده و آباژورهای رومیزی استفاده کنید. آباژور ایستاده در انتهای مبل یا پشت مبل اصلی جذاب به‌نظر خواهد رسید. آباژورهای رومیزی یا شمع‌ هم، روی میزهای کناری و کوچک‌تر، قفسه‌ها و حتی دیوارها بسیار چشم‌نواز خواهند بود. منابع نور باید در سطوح مختلف قرار گیرند تا تعادل داشته باشند، بنابراین از انواع منابع نور (لوستر، شمع، آباژور، هالوژن و…) به‌طور آزادانه و پراکنده در فضای خود استفاده کنید. نمونه این آباژورها در فروشگاه کمند می‌توانید مشاهده نمایید!

 

از تزئینات دیواری با سایز مناسب استفاده کنید.

چیزهایی که به دیوار آویزان شده اند – چه اثر هنری باشد، چه آینه باشد یا وسایل دکوراتیو دیگر- باید به طور استراتژیک و متناسب با دیزاین مبل و میز ناهارخوری قرار بگیرند. به‌عنوان مثال، یک عکس کوچک را پشت مبل خود آویزان نکنید. درعوض، از یک قطعه بزرگ که تقریباً دو سوم طول مبل است استفاده کنید یا از یک گروه قاب استفاده کنید. اگر کاملاً مصمم هستید که از یک قطعه هنری خاص خیلی کوچک استفاده کنید، آن را در یک قاب بزرگتر بگذارید و یا یک کادر قطور دور آن قرار دهید تا در کنار یک وسیله بزرگ جلوه داشته باشد.

 

دیزاین مبل و میز ناهارخوری

وقتی صحبت از چیدمان می‌شود ذهن ما ناخودآگاه به سمت چیدمان و دیزاین مبل و میز ناهارخوری می‌رود، چرا که این بیش‌تر فضای نشیمن است که میزبان لم دادن، پذیرایی از مهمان، تماشای تلویزیون و سایر فعالیت‌های روزانه ما در منزل است. در ادامه دیزاین مبل و میز ناهارخوری در فضای نشیمن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. گزینه‌هایی که برای دیزاین مبل و میز ناهارخوری و چیدمان ناهار خوری وجود دارند، تقریباً بی پایان هستند. جای قرار گرفتن مبل‌ها، صندلی‌ها، میزهای کناری و چیدمان میز ناهارخوری در پذیرایی، به‌طور کلی به شکل فضا و موارد استفاده آن بستگی دارد.

 

چیدمان ناهار خوری و مبل در پذیرایی مستطیل شکل

از آن‌جا که مرسوم‌ترین شکل در طراحی منازل ما مستطیل است، ما هم در این مقاله دیزاین مبل و میز ناهارخوری را در فضای مستطیل شکل مورد بررسی قرار داده‌ایم. در ادامه پنج روش اصلی برای چیدمان و دیزاین مبل و میز ناهارخوری در فضای مستطیل شکل را به شما معرفی می‌کنیم. شما با استفاده از این اصول و ترکیب آن‌ها با سلیقه شخصیتان می‌توانید به نتایج جالبی دست پیدا کنید.

 

چیدمان مبلمان بر اساس نقطه کانونی

همان‌طور که در اصول کلی چیدمان هم به آن اشاره کردیم نحوه چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شکل (یا هر فضای دیگری) به نقطه کانونی طبیعی فضا بستگی دارد. در بعضی از نشیمن‌ها، این نقطه در ساختار فضا قرار گرفته است، مانند یک شومینه یا یک پنجره. در سایر اتاق‌های نشیمن، نقطه کانونی معمولاً تلویزیون است. البته که محدودیتی وجود ندارد، شاید اصلاً کسی دوست نداشته باشد که در پذیرایی‌اش تلویزیون بگذارد. شما می‌توانید خودتان این نقطه کانونی را طبق سلیقه خودتان ایجاد کنید.

استفاده از کاناپه اِل (L) در فضای نشیمن

انتخاب یک کاناپه یا مبل اِل می‌تواند چیدمان شما را چشم‌نوازتر کند. هنگامی که یک مبل اِل، مبل اصلی شماست، ممکن است وسوسه شوید آن را در سه‌گوش دیوار بگذارید و خیال خودتان را راحت کنید، اما این کار می‌تواند به فضای شما و به کسی که روی مبل نشسته است احساس خفقان دهد. مبلتان را از دیوار دور کنید تا نور و هوا در اطراف آن جریان داشته باشد. یک آباژور یا میز کنسول باریک را در پشت آن قرار دهید و مبل و صندلی‌های دیگر را طوری بچینید که نسبت به دو انتهای L، زاویه و دید مناسبی داشته باشند. البته اگر فضای نشیمن شما باریک است و عرض کمی دارد این مدل از مبل انتخاب مناسبی نیست.

 

چیدمان متقارن مبلمان در پذیرایی

یک ایده چیدمان سنتی و محبوب، چیدمان متقارن و رو در رو است. دو مبل (یا یک کاناپه و یک جفت صندلی) مستقیماً رو به‌روی یکدیگر قرار می‌گیرند و نقطه کانونی بین آن‌ها قرار می‌گیرد. قرار دادن صندلی به این روش صحبت کردن در این فضا را تسهیل می کند. این چیدمان زمانی که فعالیت‌هایی مانند کتاب خواندن، کار با لپ تاپ یا گوش دادن به موسیقی برای شما به اندازه تماشای تلویزیون مهم باشد بسیار مفید است، چرا که معمولاً میز وسط نقطه کانونی است و فضا را برای این نوع فعالیت‌ها مناسب می‌کند. در چنین چیدمانی معمولاً تقارن بصری وجود دارد به‌همین دلیل به‌عنوان چیدمان متقارن از آن یاد می‌شود.

 

چیدمان میز ناهارخوری در پذیرایی

چیدمان میز ناهارخوری در پذیرایی می‌تواند چالش‌ برانگیز باشد. قرار دادن میز غذاخوری نزدیک به دیوار یا کانتر اپن با درنظر گرفتن فاصله مناسب از دیوارها و البته مسیر بین میز ناهارخوری و آشپزخانه یکی از ساده‌ترین روش‌های چیدمان میز است. فراموش نکنید که انتخاب محل قراردادن میز ناهارخوری باید علاوه بر این‌که جذابیت بصری را هدف قرار می‌دهد عملکرد میز را هم در بربگیرد. شاید سؤال کنید در برگرفتن عملکرد میز یعنی چه؟ میز ناهارخوری برای سرو و صرف غذا استفاده می‌شود، پس حرکت کردن در اطراف آن باید به‌سادگی امکان‌پذیر باشد. همچنین بردن و آوردن وسایل سِرو و صرف غذا بین میز و آشپزخانه باید به‌راحتی انجام شود. اگر مسیر بین میز ناهارخوری و آشپزخانه مسیر پر پیچ و خمی باشد! و سایر مبلمان مانع رفت و آمد راحت بین آشپزخانه و میز غذاخوری باشند، عملکرد میز غذاخوری نادیده گرفته شده است. وجود یک چراغ (اگر میز بزرگی دارید، چند چراغ) در بالای میز به جذابیت بصری چیدمان ناهار خوری در پذیرایی می‌افزاید.

 

چیدمان ناهار خوری به‌عنوان نقطه کانونی

برخلاف باور عموم که فکر می‌کنند میزغذاخوری نمی‌تواند یک نقطه کانونی باشد، اگر فضای کافی در منزل خود دارید، می‌توانید از میز ناهارخوری به‌عنوان نقطه کانونی استفاده کنید. نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که در فضاهایی که کاربرد مشترک دارند (مثل پذیرایی و غذاخوری)، در عین حال که هارمونی را بین دیزاین مبل و میز ناهارخوری حفظ می‌کنید باید برای هر قسمت نقطه کانونی جداگانه در نظر بگیرید. یعنی یک نقطه کانونی برای فضای نشیمن و یک نقطه کانونی برای فضای غذا خوری. میز غذاخوری گرد برای فضاهای مستطیل شکل یا کوچک، انتخاب مناسبی است، چرا که همان‌طور که در اصول کلی چیدمان عنوان شد، ترکیب پذیرایی مستطیل شکل و میز دایره‌ای باعث ایجاد تعادل در چیدمان شما می‌شود.

 

جمع‌بندی

همه ما هر چند وقت یک بار نیاز به تغییر داریم. گاهی این تغییر را در سفر یا تغییر مدل مو جستجو می‌کنیم، بعضی وقت‌ها هم دیزاین مبل و میز ناهارخوری و چیدمان میز ناهارخوری در پذیرایی را تغییر می‌دهیم. اگر به‌دنبال تغییر در دکوراسیون داخلی منزل خود هستید، برای این‌که بتوانید فضایی آرام، منحصر به‌فرد و زیبا داشته باشید، فاکتورهای متفاوتی را باید در نظر بگیرید. درست است که هرکس خانه خودش را با سلیقه خودش می‌چیند اما اصولی وجود دارند که رعایت کردن آن‌ها شما را به تعادل بین کاربرد و جذابیت بصری نزدیک‌تر می‌کند. وجود نقطه کانونی، رعایت فاصله‌های اصولی، محل قرارگیری میزها و… مواردی هستند که در این مقاله آن‌ها را بررسی کردیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *