دکوراسیون

گل و گیاه در دکور منزل و محل کار

گل و گیاه در دکور منزل و محل کار

اگر از طراحان داخلی در مورد گیاهان سؤال کنید، آن‌ها به شما خواهند گفت که سوال این نیست که آیا باید از گل و گیاه در دکور منزل و محل کار استفاده کنید یا خیر، بلکه سؤال این است که چگونه از گل و گیاه در دکور منزل و محل کار خود استفاده کنید! اگر هم خیلی به حرف‌های طراحان داخلی اعتماد ندارید، این موضوع را با پزشک یا روان‌شناس خود در میان بگذارید؛ خواهید دید که آن‌ها هم با طراحان داخلی موافق هستند. استفاده از گل و گیاه در دکور منزل و محل کار نه‌تنها عملکرد تزئینی دارد و هر فضای داخلی را کامل می‌کند، بلکه هوایی که تنفس می‌کنید را تازه می‌کند و به شما کمک می‌کند متمرکز، سازنده و مثبت بمانید. گیاهان یک عنصر حیاتی در طراحی داخلی هستند که متأسفانه دستِ کم گرفته می‌شوند.

 

زیبایی گیاهان در طراحی داخلی منزل و محل کار

گل و گیاه در دکور منزل و محل کار به شما در پر کردن فضاهای خالی کمک بسیاری می‌کند. استفاده از گیاهان در طراحی‌های داخلی مدرن یک چالش است، چون به نظر می‌رسد طراحی مدرن نیاز به خطوط تمیز و سادگی دارد. از سوی دیگر، طبیعت تاحدودی وحشی و نامنظم است، با این وجود، امروزه استفاده از گل و گیاه در دکور منزل و محل کار که با سبک مدرن چیده شده است، روز به روز محبوبیت بیش‌تری پیدا می‌کند. نه‌تنها فضاها را جذاب‌تر و زنده‌تر می‌کنند، بلکه در سلامت کلی شما هم نقش دارند.

 

گیاهان آپارتمانی به‌خصوص ظاهر کسل‌کننده فضاهای اداری را بهبود می‌بخشند، آن‌ها کیفیت هوا را بالا می‌برند و ثابت شده است که عملکرد کارکنان را هم افزایش می‌دهند، به هر فضای اداری روح تازه‌ای می‌بخشند، حواس را تحریک می‌کنند و تأثیرات مثبتی بر افراد و محیط آن‌ها دارد. شاخ و برگ‌های زنده و سبز، رنگ‌ها را به دیوارهای خالی می‌آورند، رنگ‌های تیره ساختمان را روشن می‌کنند و مناظر و بوهای جدیدی را به دفتر کار شما اضافه می‌کنند.

 

نکاتی که باید برای چیدمان گل و گیاه در دکور منزل و محل کار در نظر بگیرید

تجزیه و تحلیل فضا: اولین قدم برای اضافه کردن گیاهان به طراحی داخلی فضای شما، تجزیه و تحلیل فضا و درک قوی‌ترین و ضعیف‌ترین نقاط یک اتاق است. توجه داشته باشید که چه بخشی از فضا را می‌توان روشن کرد و کجا می‌توانید قطعات ثابت بیش‌تری اضافه کنید. در اتاق قدم بزنید و از منظرهای مختلف به فضا نگاه کنید، این به شما کمک می‌کند بهترین نقطه را برای گیاهان خود انتخاب کنید. اتاق خود را خوب نگاه کنید و نقاط قوت و ضعف اصلی آن را مشخص کنید. کدام قسمت‌های آن به یک قطعه تزئینی زنده نیاز دارد و برعکس، کجاها بهتر است خالی بماند؟

سبک خود را انتخاب کنید و آن را محدود کنید: سپس، می‌توانید فکر کنید که چه گیاهی در فضای داخلی که طراحی می‌کنید بهتر به نظر می‌رسد. اگر از گل و گیاه در طراحی داخلی محل کار خود استفاده می‌کنید، بسیار مهم است که مشتری خود را در فرآیند تصمیم‌گیری بدر نظر بگیرید و چند گزینه متفاوت و هماهنگ را در طراحی خود بگنجانید. بیش از هر چیز دیگری، اتاق شما به یک ایده روشن و یک تم غالب نیاز دارد تا ظاهری شیک و منسجم به فضای داخلی شما بدهد. می‌توانید این کار را به خوبی با استفاده از  گل و گیاه در دکور منزل و محل کار خود انجام دهید، بهترین اکسسوری ممکن برای داشتن یک طراحی داخلی کاملاً متعادل.

 

گل و گیاه در دکور منزل و محل کار

از یک گیاه به عنوان یک قطعه اصلی استفاده کنید: این روزها هیچ اتاقی بدون یک نقطه کانونی که به خوبی انتخاب شده، کامل نیست.  پس چرا از گل و گیاه در دکور منزل و محل کار خود استفاده نکنید و گیاه مورد علاقه‌تان را در کانون توجه قرار ندهید؟ این لزوماً به معنای وسط اتاق نیست. یک نقطه کانونی سبز و پربرگ در گوشه اتاق هم انتخاب بسیار مناسبی است.

 

فضا را شلوغ نکنید: احتمالاً شما این را می‌دانید، اما ما باز هم برای احتیاط یادآوری می‌کنیم. فضای خود را شلوغ نکنید، یک چیدمان باز داشته باشید که در فضای کافی برای تنفس و عبور و مرور داشته باشد. مطمئن شوید که گیاهان شما برای جلب توجه با انبوهی از اشیاء زائد رقابت نمی‌کنند، چه برای استفاده روزمره و چه برای تزئین. اگر فضایی دارید که مبلمان زیادی در یک طرف اتاق دارد، ممکن است لازم باشد چند آیتم را به سمت دیگر اتاق اضافه کنید تا فضای متعادل‌تری ایجاد کنید. گیاهان راهی عالی برای ایجاد تعادل در یک اتاق هستند.

 

استفاده از گیاهان بزرگ: گیاهان بزرگ تأثیر به‌سزایی بر فضای شما می‌گذارند. آن‌ها برای فضای داخلی مینیمالیستی که می‌خواهید بر بخش خاصی از طراحی تأکید کنید، اما نمی‌خواهید اتاق را بیش از حد شلوغ کنید، عالی هستند. واقعاً مهم است که گلدانی را انتخاب کنید که با طراحی شما مطابقت داشته باشد، استفاده از گیاهان و گلدان‌های بزرگ تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند و ظاهر و احساس مورد نظر شما را هم ایجاد خواهد کرد.

 

استفاده از گیاهان کوچک: گیاهان کوچک در فضای داخلی زیبا به‌نظر می‌رسند. به دلیل تطبیق‌پذیری و نگهداری کم دردسر، آن‌ها گزینه مناسبی برای استفاده از گل و گیاه در دکور منزل و محل کار یا هر فضای دیگری مناسب هستند. گیاهان بزرگ به‌عنوان یک بیانیه عالی عمل می‌کنند، به‌خصوص با طرح‌های تمیز و پراکنده، اما گیاهان کوچک در فضاهای داخلی که ازدحام بیش از حد مشکل محسوب نمی‌شود، بهتر استفاده می‌شوند. ترکیب کردن اندازه‌ها تنها زمانی نتایج خوبی به همراه دارد که از روی عمد انجام شود. توجه داشته باشید که بعضی از گیاهان اگر خورده شوند سمی هستند، بنابراین اگر بچه‌های کوچک یا حیوانات خانگی دارید، در انتخاب گیاهان دقت کنید.

گل و گیاه در دکور منزل و محل کار

از گیاهان برای پر کردن فضای خالی استفاده کنید: نمی‌دانید با آن گوشه خالی اتاقتان، جایی که فضای کافی برای یک مبلمان حجیم دیگر وجود ندارد، چه کار کنید؟ از گل و گیاه در دکور منزل و محل کار خود استفاده کنید و یک گیاه را در آنگوشه خالی  قرار دهید تا اتاق به‌خوبی تکمیل شود، فقط به یاد داشته باشید که یک گیاه بزرگ‌تر را انتخاب کنید تا خلاء بصری را به‌درستی پر کنید.

 

گیاهانی با نگهداری آسان را انتخاب کنید: اگر ترجیح می‌دهید از اشتباهات دردناک باغبانی اجتناب کنید، از گیاهان حساس دوری کنید. گیاهان زیادی در بازار موجود است که هم بسیار زیبا هستند و هم مراقبت از آن‌ها آسان است. از گل‌فروش مورد اعتمادتان برای انتخاب گیاهان مناسب مشورت بگیرید.

 

مقاله پیشنهادی: «تزئین خانه با چوب و باکس شیشه‌ای»

 

چطور از گل و گیاه در دکور منزل و محل کار استفاده کنیم؟

قفسه‌های کتاب: بله، قفسه‌ها برای کتاب‌ها هستند، اما اگر می‌خواهید قفسه‌های کتاب‌تان به‌جای این‌که شبیه به یک کتابخانه باشد شبیه به عکسی در یک مجله باشد، تنها کاری که باید بکنید این است که چند گیاه کوچک به قفسه‌ها اضافه کنید. آن‌ها رنگ و بافت عالی را به قفسه‌های شما اضافه می‌کنند و به دکوراسیون شما جان می بخشند.

 

میز غذاخوری: یکی از بهترین جاهایی که می‌توانید از گل و گیاه در دکور منزل و محل کار خود استفاده کنید، میز غذاخوری است. یک میز غذاخوری به یک نقطه مرکزی نیاز دارد و یک گلدان با گیاه یا گل راه خوبی برای ایجاد این نقطه کانونی بسیار مهم است.

 

میز ورودی: میز ورودی مکانی طبیعی برای یک گیاه است. چرا؟ چون ورودی منزل جایی است که ما هر روز از آن از فضای باز به داخل خانه خود گذر می‌کنیم و اولین مرحله قبل و بعد از این تغییر فضا عبور از فضای ورودی خانه است. چه راهی بهتر از یک عنصر طبیعی برای پذیرفتن و جشن گرفتن این گذار؟ شاید فکر کنید این دیگر خیلی دراماتیک است، اما باور کنید همین گیاه بی‌اهمیت که به فضا اضافه می‌شود، هماهنگی و آرامش بیش‌تری به برنامه روزانه شما می‌بخشد که ممکن است شما حتی متوجهش هم نشوید.

 

میز قهوه‌خوری: اگر مطمئن نیستید که چطور میز قهوه‌خوری خود را تزئین کنید، اجازه دهید ما به شما کمک کنیم: چیزی که باید روی میز قهوه‌خوری شما باشد یک گیاه کوچک یا گروه کوچکی از گل‌ها است. نه‌تنها یک عنصر تزئینی عالی برای هر میز است، بلکه به ایجاد ظاهری تازه و ارگانیک به اتاق نشیمن شما هم کمک می‌کند.

 

آویزانشان کنید: اگر فضای محدودی در خانه خود دارید که نمی‌خواهید آن فضای باقی‌مانده را فدای یک گلدان کنید، آویزان کردن آن یک ایده جایگزین است. شما از این طریق می‌توانید از تمام فضاهای باقی‌مانده استفاده کنید و در عین حال می‌توانید فضا را زنده و بانشاط کنید. اگر می‌توانید گل و گیاه در دکور منزل و محل کار خود آویزان کنید، گیاهان رونده را هم بررسی کنید. این نوع گیاهان زیبایی خیره‌کننده‌ای به فضای شما خواهند بخشید.

 

سخن آخر

استفاده از گل و گیاه در دکور منزل و محل کار تا حد زیادی با اصول اولیه ترکیب‌بندی مثل شکل، تناسب و هارمونی همپوشانی دارد، اما از آن‌جایی که نگهداری از گیاهان حساسیت و زمان کافی می‌طلبد، بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که وقت زیادی از شما نگیرند و نگهداری از آن‌ها هم ساده باشد. مراقبت از گیاهان واقعاً کار سختی نیست. حتی اگر خود را در نگهداری از گیاهان کم‌استعداد بدانید، می‌توانید نکات کلیدی مراقبت از گیاهان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن یاد بگیرید. با کمی مطالعه در مورد گیاه موردنظر خود شروع کنید. یک گلدان گل با زهکشی کافی تهیه کنید و آن را با خاکی پر کنید که برای گیاه شما مفید است؛ یا حتی راحت‌تر! می‌توانید گیاه مورد نظرتان را به گلفروش مورد اعتمادتان سفارش دهید و آن را آماده تحویل بگیرید! از این مرحله به بعد، وظیفه اصلی شما تأمین مقادیر کافی نور و آب برای دوست سبزتان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.