ایده های خلاقانه, جاشمعی, جعبه جواهرات

۵ ایده برای طراحی داخلی خانه با کمترین هزینه و بیشترین جلوه

طراحی دکور خانه

طراحی داخلی خانه همیشه در روحیات ساکنین خانه تاثیر به سزایی داشته است. همه ما نیازمند تغییر هستیم. دیزاین داخلی منزل یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در روحیه است و یکی از تغییراتی است که علاوه بر ساده بودن، می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. ما در این مقاله سبک‌های مختلف طراحی دکوراسیون منزل را به شما معرفی می‌کنیم تا به شما در انتخاب سبک مورد علاقه و مناسب با روحیاتتان کمک کنیم. بعد از این‌که سبک مورد نظر خود را انتخاب کردید مراحلی که باید قبل از هر تصمیم و اقدام جدی برای تغییر دکوراسیون انجام دهید را به شما معرفی می‌کنیم. در نهایت چند راه کم‌هزینه ولی مؤثر را برای ایجاد تغییر در طراحی داخلی خانه به شما پیشنهاد خواهیم داد.

 

سبک‌های مختلف طراحی داخلی خانه

اگر از دیزاین داخلی منزل خود خسته شده‌اید و قصد دارید طراحی دکوراسیون منزل خود را تغییر دهید، بهتر است اول با سبک‌های مختلف طراحی داخلی خانه آشنا شوید و سبک مورد علاقه‌تان را پیدا کنید. باتوجه به این‌که خانه، محل امن، مکان استراحت و فضای آرام هر کسی است، فضای خانه و دکور آن بسیار در روحیات ما تأثیرگذار است. شما می‌توانید با توجه به سلیقه و روحیه خود، سبک‌های مختلف طراحی داخلی را با رعایت اصل هارمونی با هم ترکیب کنید تا به فضای ایده‌آل خود دست پیدا کنید. با ما همراه باشید تا در ادامه چند تا از پرطرفدارترین سبک‌های طراحی داخلی را به شما معرفی کنیم.

 

طراحی داخلی خانه به سبک سنتی

وقتی صحبت از سبک‌های مختلف طراحی داخلی خانه می‌شود، یکی از شناخته شده‌ترین سبک‌های طراحی، طراحی داخلی سنتی است. در طراحی داخلی سنتی از میزها و صندلی‌های ساخته شده از چوب تیره استفاده می‌شود که جزئیات زیبایی دارند. طراحی سنتی الهام گرفته از قرن ۱۸ و ۱۹ انگلیس و فرانسه است. همین قضیه، دلیل وجود منسوجات گران قیمت مانند ابریشم، مخمل و… در همه جا از روکش مبلمان گرفته تا پرده را توضیح می‌دهد. پارچه‌ها معمولاً دارای الگوهای متنوعی هستند.

چند الگوی معروف شامل گل‌دار، راه راه و شطرنجی هستند. لوسترهای کریستالی در دیزاین داخلی منزل با سبک سنتی زیاد به‌چشم می‌خورد. دکوراسیون اروپایی به شدت بر سبک سنتی طراحی تأثیر گذاشته است. اکثر خانه‌های سنتی دارای یک پالت رنگی خنثی هستند که رنگ‌های زنده‌تر با تابلوهای رنگ روغن یا طرح‌های گلدار به فضا اضافه می‌شود.

 

طراحی داخلی خانه به سبک معاصر

وقتی به سبک‌های طراحی داخلی در طول تاریخ نگاه می‌کنید، طراحی داخلی معاصر، سبکی است که همیشه در حال تغییر و پیشرفت است. سبک طراحی معاصر به احتمال زیاد در طول قرن بیست و یکم باز هم تغییر خواهد کرد. معاصر در واقع به هر لحظه از زمان حال اشاره دارد. این سبک منحصر به فرد طراحی داخلی از دوره‌های مختلف وام می‌گیرد در نتیجه می‌تواند محیطی مناسب را برای مدت طولانی برای شما فراهم کند. طراحی داخلی معاصر دارای فضایی براق و ساده است.

مبلمان معمولی در طراحی معاصر، پایه‌ها و خطوط تمیز را در معرض دید قرار می‌دهد تا احساس سبکی و جریان هوا را به شما القا کند. متریالی مثل فلز و شیشه به دلیل خاصیت بازتاب نور در این سبک بسیار مرسوم و البته مهم است. طراحی معاصر بیش‌ترین ترکیب را از سبک‌های دکوراسیون خانه دارد. می‌پرسید یعنی چه؟ در واقع پاسخ سؤال شما قبلاً داده شده، سبک معاصر پویاست و همیشه در حال تغییر است، پس از همه سبک‌های طراحی داخلی برای این تغییر و پیشرفت وام می‌گیرد، پس عناصر زیادی از سبک‌های مختلف طراحی را در طراحی معاصر مشاهده خواهید کرد.

در این سبک از طراحی داخلی، برای ایجاد جذابیت بصری از ترکیب پالت‌های رنگی خنثی با پارچه‌های بافت‌دار استفاده می‌شود.

 

طراحی داخلی خانه به سبک مدرن

ما سعی داریم تا تفاوت بین طراحی داخلی مدرن و معاصر را روشن کنیم. علیرغم تعدد شباهت‌های آن‌ها‌، نشانه‌های بزرگی وجود دارند که نشان می‌دهد شما به فضایی با طراحی داخلی مدرن نگاه می‌کنید. طراحی داخلی مدرن به یک دوره زمانی خاص اشاره دارد در حالی‌که طراحی داخلی معاصر همیشه در حال تغییر و پیشرفت است. این سبک از طراحی داخلی از اوایل تا اواسط قرن ۲۰ شکل گرفت. تعریف فعلی طراحی داخلی مدرن مرکب از طراحی اسکاندیناوی، سبک مدرن اواسط قرن بیستم و طراحی سبک معاصر است.

به‌عنوان مثال، مبلمان دارای خطوط تمیز با سطوح صاف و براق هستند. فلز، کروم و شیشه از گزینه‌های مورد علاقه طراحان در سبک طراحی مدرن هستند. در طراحی داخلی مدرن، دکوراسیون بسیار ساده است، جزئیات بسیار کم هستند و از آثار هنری به عنوان تزئین اصلی استفاده می‌شود. فضایی با رنگ‌های خنثی با آثار هنری یا مبلمان رنگی در این سبک از دیزاین داخلی منزل، زیاد به‌چشم می‌خورد.

 

طراحی داخلی انتقالی

حالا بیایید سراغ یکی از محبوب ترین سبک های روز دنیای طراحی برویم. اگر به‌نظر شما طراحی سنتی بسیار شلوغ است و طراحی معاصر بیش از حد با فضای آرام و راحت شما فاصله دارد، طراحی داخلی سبک انتقالی برای شما مناسب است. طراحی داخلی انتقالی ترکیبی کامل از ظرافت سبک سنتی با خطوط و پارچه‌های سبک معاصر است.

سبک انتقالی، اکسسوری و لوازم تزئینی را در حداقل نگه می‌دارد. مبلمان و منسوجات نقش اساسی را در این سبک از دیزاین داخلی منزل دارند. از فرش بالش، کوسن و پتو روی مبل به‌عنوان تزئینات استفاده می‌شود.

 

طراحی داخلی مینیمال

طراحی معاصر و طراحی مینیمالیستی دارای ویژگی‌های مشابه زیادی هستند. هر دو اشکال ساده و خطوط تمیز دارند. سبک تزئینات مینیمالیستی از طراحی ژاپنی الهام گرفته و بر اصل “کمتر بیشتر است ” تمرکز دارد. طراحی مینیمالیستی فضای خالی را می‌طلبد. در حالی‌که اکثر فضاهای داخلی مینیمالیستی دارای رنگ بندی خنثی هستند، از رنگ‌های اصلی برای تأکید استفاده می‌شود. الگوها در هیچ کجا به‌چشم نمی‌خورند و بافت یک ضرورت است. در راستای فلسفه ” کمتر بیشتر است “، مبلمان کاربردی ضروری‌ترین عنصر طراحی هستند.

فضای ذخیره‌سازی در طراحی داخلی مینیمالیستی بسیار مهم است. به‌همین دلیل ، مبلمان اغلب فضای مخفی دارند. مثلاً میز جلوی مبلی که فضای خالی در آن تعبیه شده (کشو یا صندوق مخفی)، یکی راه حل‌های خلاقانه‌ای است که طراحان سبک مینیمال از آن استفاده می‌کنند.

 

طراحی داخلی صنعتی

اگرچه ممکن است به‌نظر برسد که طراحی داخلی صنعتیِ مرسوم، یک مد روز است اما در واقع طراحی داخلی صنعتی برای خودش پیشینه‌ای دارد. وقتی کارخانه‌های اروپای غربی در پایان انقلاب صنعتی دوم تعطیل شدند‌، بسیاری از ساختمان‌های بزرگ، خالی رها شدند. افزایش جمعیت باعث شد مردم شروع به تبدیل مناطق صنعتی به محله‌های مسکونی کنند. سبک طراحی داخلی صنعتی عاشق لوله و تیرهای در معرض دید است. متریالی مثل آجر و بتن راهی عالی برای شخصیت بخشیدن به فضا هستند.

در توصیف این سبک منحصر به‌فرد، کلمات “نرم” یا “صمیمی” را نمی‌شنوید. گرایش‌های مردانه این سبک با استفاده از بافت رام و تلطیف می‌شوند. آثار هنری با ابعاد بزرگ و منسوجات راحت در تزئینات استفاده می‌شوند و مبلمان اغلب خام یا ناتمام هستند.

 

طراحی داخلی اسکاندیناوی

طراحی اسکاندیناوی یکی از سبک‌های طراحی داخلی خانه است که به آسانی می‌توان آن را تشخیص داد. چوب‌ها در این سبک طراحی داخلی تقریباً همیشه رنگ خاکستری دارند. فضاهای اسکاندیناوی شور و نشاط و البته آرامش را به شما القا می‌کنند. ویژگی‌های اصلی این سبک شامل دیوارهای سفید، آینه‌های بزرگ و منسوجات راحت هستند.

 

تغییر طراحی داخلی خانه

برای این‌که در تغییر طراحی داخلی خانه بهترین نتیجه را بگیرید، قبل از هر اقدامی باید نکاتی را بررسی کنید. برای این‌کار زمانی را به فکر کردن اختصاص دهید، هرچه بیش‌تر بهتر. قبل از این‌که هیچ هزینه‌ای بکنید به همه چیزهایی که باید درنظر بگیرید فکر کنید، مثل:

  • تغییر میزان نور
  • تغییر چیدمان
  • وسایل تزئینی یا آثار هنری که ممکن است بخواهید به فضا اضافه کنید
  • تغییر مبلمان
  • نوع تغییری که می‌خواهید در طراحی داخلی خانه خود ایجاد کنید
  • بودجه

لیستی از این موارد تهیه کنید و آن‌ را دسته‌بندی کنید، سپس با توجه به بودجه، شرایط، امکانات و محدودیت‌هایی که دارید چندین بار این لیست را بازنگری کنید. در این مرحله مواردی تغییر خواهند کرد یا اضافه یا کم خواهند شد. لیست نهایی را معیار خود قرار دهید.

در مرحله بعدی متریال، وسایل، اکسسوری‌ها و… که باتوجه به لیستی که تهیه کرده‌اید را بررسی کنید. با توجه به سلیقه‌تان، در فضای مجازی، مجلات و کاتالوگ‌ها به‌دنبال آن‌چه که دوست دارید بگردید. این کار به تصور و تجسمِ بهترِ آن‌چه که قرار است اتفاق بیافتد کمک خواهد کرد. در این مرحله هم ممکن است شما تغییراتی در خواسته‌هایتان ایجاد کنید. حالا دیگر می‌توانید ایده خود را وارد مرحله اجرا کنید.

 

تغییرات کوچک، نتایج بزرگ

شما می‌توانید بدون ایجاد تغییرات بنیادی و پیچیده یا صرف هزینه‌های هنگفت، در طراحی داخلی خانه خود تنوع ایجاد کنید. لازم نیست که نقشه خانه را تغییر دهید یا وسایل خانه را عوض کنید تا بتوانید تغییر مثبت در فضای خانه خود ایجاد کنید. تغییرات کوچک اگر با تفکر و به‌درستی انجام شوند می‌توانند نتایج بزرگ و غیر منتظره‌ای داشته باشند.

 

۵ ایده برای تغییر دیزاین داخلی منزل

حالا که با سبک‌های مرسوم و پرطرفدار طراحی داخلی بیش‌تر آشنا شده‌اید، روی خواسته‌ها و سلیقه‌تان فکر کرده‌اید، بودجه خود را مشخص کرده‌اید، این ۵ راه مؤثر و نسبتاً کم‌هزینه را هم برای تغییر طراحی داخلی خانه بررسی کنید. شما می‌توانید متناسب با سبک طراحی داخلی خانه خود از یکی یا همه این روش‌ها کمک بگیرید.

 

نور

اگر می‌توانید نور طبیعی را در فضای خود بیش‌تر کنید. اگر این امکان را ندارید از نورهای گرم‌تر مثل لامپ‌های آفتابی، ریسه‌های نور زرد یا صورتی، شمع و… استفاده کنید. برای بیش‌تر کردن نور لازم نیست به تعداد لوسترهای خانه اضافه کنید. می‌توانید از آیینه‌های دکوراتیو استفاده کنید. این آیینه‌ها علاوه بر بازتاب نور، فضای شما را بزرگ‌تر نشان خواهند داد. جاشمعی‌ها و باکس‌های شیشه‌ای هم در فضای محدودتر و در ابعاد کوچک‌تر همین تأثیر را دارند. انواع باکس‌های شیشه‌ای را می‌توانید از سایت کمند تهیه کنید.

 

پرده

مهم نیست ابعاد پنجره شما چقدر است. از پرده‌های بلند استفاده کنید. پرده‌های بلند و عریض، سقف را بلندتر و فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. علاوه براین استفاده از پارچه‌های پرده بافت‌دار در طراحی دکوراسیون منزل، تأثیر بصری جالبی در فضای شما ایجاد خواهد کرد.

 

تغییر رنگ دیوارها

یکی از کم‌هزینه‌ترین و در عین حال مؤثرترین تغییراتی که می‌توانید در طراحی داخلی خانه ایجاد کنید، تغییر رنگ دیوارهاست. حتی اگر رنگ جدیدی انتخاب نکنید، تجدید رنگ قدیمی فضای شما را نو، تمیز و متفاوت نشان خواهد داد. کمی جسور باشید و به رنگ‌های مختلف فکر کنید. با توجه به پالت رنگی که برای فضای خود انتخاب کردید، رنگ مناسبی برای دیوارها انتخاب کنید. حتی می‌توانید بیش‌تر از یک رنگ انتخاب کنید.

 

تغییر رنگ دیوارها

فرش

فرش خود را تغییر دهید. فرش علاوه بر این‌که ظاهر فضای شما را کامل می‌کند می‌تواند نقش یک اکسسوری بزرگ را هم ایفا کند. در انتخاب طرح و رنگ فرش هم جسور و خلاق باشید. اول هارمونی را در نظر بگیرید و بعد دل را به دریا بزنید.

 

استفاده از فرش های زیبا

تغییر چیدمان

یکی دیگر از راحت‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید تغییر چیدمان است. یک نقطه کانونی در نظر بگیرید و مبلمانتان را حول محور آن نقطه کانونی بچینید. پشت مبلمان را به دیوارها نچسبانید. این فضای خالی علاوه بر این‌که باعث جلب توجه بیننده به رنگ دیوار و اکسسوری‌های روی دیوار می‌شود، فضای شما را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. اضافه کردن گیاهان به فضای نشیمن هم تأثیر عجیبی در زنده کردن چیدمان شما دارد. تراریوم‌ها برای فضاهای بسته گزینه‌های بسیار مناسبی هستند. برای خرید تراریوم می‌توانید به فروشگاه اینترنتی کمند سر بزنید.

 

تغییر چیدمان

جمع‌بندی

طراحی داخلی خانه و حسی که فضای خانه به ما القا می‌کند می‌تواند حتی در سلامت روان هم تأثیرگذار باشد. تغییر طراحی داخلی خانه خود را دست‌کم نگیرید. این تغییر برای شاداب و سرحال نگه‌داشتن شما لازم است. سخت نگیرید، سنگ بزرگ نشانه نزدن است(!) با اقدامات کوچک و کم‌هزینه هم می‌شود تأثیرات بزرگ و چشم‌گیر ایجاد کرد. با سبک‌های مختلف آشنا شوید، علایق خود را بررسی کنید، اصولی تصمیم بگیرید و سپس اقدام کنید. ما در این مقاله تلاش کردیم تا کار شما را در فرایند هیجان‌انگیز تغییر طراحی دکوراسیون منزل راحت‌تر کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *