ایده های خلاقانه

آیا استفاده از آینه در دکوراسیون منزل ایده خوبی است؟

آینه در دکوراسیون

آینه‌ها به دلایل زیادی عالی هستند، آن‌ها نور را منعکس می‌کنند، فضاها را باز می‌کنند و به‌طور کلی اتاق‌ها را بهتر جلوه می‌دهند. مشکلات بیشماری در یک اتاق وجود دارد که با قرار دادن صحیح آینه‌ها می‌توان آن‌ها را پوشانده یا حتی آن‌ها را اصلاح کرد. فضاهایی که خیلی کوچک، خیلی باریک، یا برعکس، خیلی وسیع هستند، فضاهایی که فاقد نور طبیعی خورشید هستند، فضاهایی که احساس تنگی یا به‌هم ریختگی را به شما القا می‌کنند یا اتاق‌هایی که فقط فاقد زیبایی یا فوکوس مناسب هستند، همه این‌ها می‌توانند بوم خالی یک طراح داخلی باشند و به راحتی با استفاده از آینه در دکوراسیون بازسازی شوند. اما قبل از این‌که شروع به استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی خود کنید، مواردی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. در این‌جا چند نکته در مورد نحوه تزئین فضا با آینه آورده شده است.

 

بازتاب را در نظر بگیرید

قبل از این‌ که از آینه در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید، آنچه را که روبروی آن قرار دارد، در نظر بگیرید. در حالی‌که ما اغلب آینه‌ها را بر اساس فضای موجود دیوار آویزان می‌کنیم، مهم است که به آن‌چه در آینه منعکس می‌شود هم فکر کنیم. زمانی که آینه در مقابل یک عنصر مهم معماری، نقاشی، یا یک تکه مبلمان آویزان شود، اهمیت بیش‌تری به آن آیتم می‌دهد، به همان نسبت اگر یک تصویر نازیبا را منعکس کند، نتیجه چیزی غیرجذاب خواهد شد. در صورت امکان، یک آینه را در مقابل پنجره آویزان کنید. با این کار میزان نور اتاق را به میزان قابل توجهی افزایش خواهید داد.

 

محل قرار گرفتن آینه در دکوراسیون همیشه مهم است

جدا از قرار دادن آن در مقابل چیزی که از نظر بصری جذاب است، یک آینه باید همیشه در ارتفاع مناسب برای فضا آویزان شود. برخلاف آثار هنری که همیشه باید در سطح چشم آویزان شود، قرار دادن آینه به چیزی که می‌خواهید منعکس شود، بستگی دارد. سطح چشم در بسیاری از موارد کار می‌کند، اما بالاتر یا پایین‌تر هم  بسته به شرایط می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

 

آینه بزرگ در دکوراسیون

از استفاده از یک آینه بزرگ در دکوراسیون یک فضای کوچک نترسید. آینه‌ها توهم عمق و فضا ایجاد می‌کنند، بنابراین می‌توانند واقعاً به بزرگ‌تر شدن یک اتاق کوچک کمک کنند. یک آینه تمام قد که به دیوار تکیه داده شده است یک عنصر تزئینی عالی برای استفاده در یک اتاق کوچک است. آینه‌ها برای فضاهای باریک مثل راهروها هم عالی هستند.

 

آینه بزرگ در دکوراسیون

یک نقطه کانونی ایجاد کنید

آینه‌ها نقاط کانونی فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کنند. به همین دلیل است که آن‌ها اغلب بالای طاقچه‌ها و بوفه‌های اتاق غذاخوری قرار می‌گیرند. می‌توانید از دیوارکوب‌ها در دو طرف آینه استفاده کنید و یک نقطه کانونی عالی را در هر اتاقی خواهید داشت. اگر می‌خواهید فضا را بزرگ‌تر کنید، دیواری که کاملاً با آینه پوشانده شده است شما را غافلگیر خواهد کرد.

 

سبک را فراموش نکنید

آینه‌ها می‌توانند مدرن، سنتی، تند، کلاسیک و تقریباً هر سبکی که فکرش را بکنید، باشند. همه چیز به قاب بستگی دارد. هنگام انتخاب یک آینه در یک قاب، در نظر بگیرید که می‌خواهید چه جلوه‌ای  ایجاد کنید. یک آینه زیبای سبک هنر چین جلوه‌ای بسیار متفاوت از یک قاب چوبی ساده در اتاق خواهد داشت. خود آینه هم اهمیت دارد، شیشه‌های دودی و آینه‌های عتیقه با نقص‌هایشان می‌توانند کاراکتر زیادی داشته باشند و به ظاهر فضا کمک زیادی کنند.

 

مقاله پیشنهادی: «تزئین خانه با چوب و باکس شیشه‌ای»

 

آینه ها را به درستی آویزان کنید

یک میخ کوچک که به دیوار کوبیده شود، برای استفاده از آینه در دکوراسیون ایده خوبی نیست. از قلاب دیواری یا آویز عکس مناسب استفاده کنید و حتما از دو عدد (یکی در هر طرف) استفاده کنید. این کار باعث می‌شود آینه صاف روی دیوار قرار بگیرد. سیم آویزان شده روی یک قلاب نه‌تنها خطرناک است، بلکه می‌تواند باعث شود آینه با زاویه روی دیوار قرار بگیرد و انعکاس آن را مخدوش کند. اگر آینه بسیار سنگین است، آن را توسط افراد حرفه‌ای آویزان کنید.

 

از چندین آینه به طور همزمان استفاده کنید

از ایجاد یک دیوار شبیه به یک گالری با آینه نترسید. مانند هر دیوار عکس دیگری، هنگام تصمیم‌گیری در مورد جای آن‌ها، مجموعه آینه‌ها را به‌عنوان یک واحد در نظر بگیرید. همان‌طور که گفته شد، یک دیوار گالری آینه‌‎ای در اتاقی ساده و خلوت بسیار چشم‌نواز خواهد بود. تعداد فریم‌ها می‌توانند از نظر بصری شلوغ به‌نظر برسند، اگر چند آینه در دکوراسیون یک اتاق کوچک و به‌هم ریخته استفاده شود، ممکن است آن فضا به چشم خیلی شلوغ بیاید.

استفاده همزمان از آینه ها

آینه در مبلمان

مبلمان آینه‌ای چند دوره محبوبیت را پشت سر گذاشته است. در حالی‌که می‌تواند برای انعکاس نور و کشیده شدن دیوارها عالی باشد، از آن‌ها در اتاقی که وسایل زیادی دارد، استفاده نکنید. بازتاب‌های اضافی بیش از حد خواهد بود.

 

از آینه در دکوراسیون چه فضاهایی استفاده کنیم؟

شما از آینه در دکوراسیون چه فضاهایی استفاده می کنید؟ آینه‌ها هم کاربردی و هم تزئینی هستند. همان‌طور که گفتیم، می‌توانید از آن‌ها برای افزایش نور طبیعی استفاده کنید، می‌توانید از آن‌ها برای ایجاد خطای دید و بزرگ‌تر جلوه دادن یک فضا استفاده کنید. آن‌چه مهم است این است که از آینه در دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید. کجاها؟ به شما می‌گوییم.

 

فضاهایی که خیلی کوچک، خیلی باریک یا خیلی وسیع هستند

اتاق‌های کوچک اغلب چالش‌برانگیز هستند و می‌توانند بسیار آزاردهنده باشند. قرار دادن یک یا دو آینه به صورت استراتژیک در سرتاسر اتاق می‌تواند باعث شود اتاق خیلی کوچک بسیار بزرگ‌تر از آن‌چه هست، به‌نظر برسد. آینه‌هایی که در جای خوبی قرار گرفته‌اند، می‌توانند باعث ایجاد تعادل در اتاق خیلی باریک یا خیلی عریض شوند. سعی کنید یک آینه بزرگ را در اتاق خواب دقیقاً بالای تختخواب قرار دهید تا عمق ایجاد کنید. آینه‌های قدی، به خصوص اگر سه یا چند آینه را روی دیوار قرار دهید، می‌توانند اتاق را بسیار بزرگ‌تر نشان دهند.

 

فضاهایی که فاقد نور طبیعی خورشید هستند

از آن‌جایی که آینه‌ها نور را منعکس می‌کنند، قرار دادن آینه در دکوراسیون داخلی به صورت استراتژیک می‌تواند نور خورشید را شبیه‌سازی کند و یک اتاق خیلی تاریک را روشن کند. اگر اتاقی در خانه خود دارید که فقط یک پنجره دارد، یک آینه را مستقیماً در مقابل آن قرار دهید تا نور خورشید را به‌طور کامل به اتاق بازتاب دهد. اگر اتاقی در خانه خود دارید که اصلاً پنجره ندارد، تعدادی آینه به همراه چراغ های رومیزی یا حتی نورپردازی قرار دهید که نه‌تنها نور بیش‌تری را اضافه می‌کند، بلکه نور را با استفاده از آینه منعکس می‌کند.

 

آینه ها در دکوراسیون

فضاهایی که احساس تنگی یا درهم ریختگی دارند

فضاهایی که گاهی اوقات بیش از حد تنگ و یا حتی شلوغ به‌نظر می‌رسند را می‌توان به سادگی با تمیز کردن یا جابجایی وسایل مبلمان و ایجاد فضای بیش‌تر برطرف کرد. با این حال، مواقعی وجود دارد که نمی‌توان در مورد قسمت‌هایی از خانه که بیش از حد تنگ یا به هم ریخته هستند، کاری انجام داد. شما به هر تکه مبلمانی که در اتاق است نیاز دارید. در این موارد، استفاده از آینه‌ها را در نظر بگیرید که به ایجاد فضای جادار کمک می‌کند.

 

البته، در این شرایط، دقیق و استراتژیک بودن در مورد محل استفاده از آینه در دکوراسیون بسیار مهم است. آینه‌هایی را پشت مبلمان قرار دهید تا نور خورشید منعکس شود و اتاق بزرگ‌تر به‌نظر برسد بدون این‌که وسایل مورد نیاز را بیرون بیاورید. سعی کنید از تعدادی آینه کوچک‌تر در بالای مبلمان روی یک یا دو دیوار مجاور استفاده کنید تا نور اتاق را به حداکثر برسانید و تمرکز را از تنگ بودن اتاق دور کنید.

 

اتاق‌هایی خالی از زیبایی یا تمرکز

البته واضح‌ترین دلیل برای قرار دادن یک آینه زیبا در اتاق، افزودن زیبایی به آن است! آینه‌ها اغلب در دنیای طراحی داخلی امروز به‌عنوان وسیله دکوراتیو یا استفاده می‌شوند. آینه‌های کوچک را در سراسر دیواری که آثار هنری یا حتی پرتره‌ها یا عکس‌های خانوادگیتان روی آن قرار دارد، قرار دهید. این استراتژی نه‌تنها جذابیت بصری ایجاد می‌کند، بلکه به بازتاب نور طبیعی خورشید کمک می‌کند و فضای اتاق را جادارتر می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *