انواع تراریوم

تراریوم یک باغ شیشه ای زیبا و کوچک

تراریوم ،ظروف تراریوم، تراریوم چند وجهی ، تراریوم کروی ،گلدان شیشه ای، تراریوم، باغ شیشه ای ، فروشگاه اینترنتی کمند

 با رواج زندگی آپارتمانی فضای کمتری برای نگهداری گل و گیاه در خانه ها وجود دارد . نگهداری از گل و گیاه نیاز به فراهم کردن یک فضای کافی ، نور و البته زمان است . تراریوم یا باغ شیشه ای  کاملا از این قضیه مستثنی است . در خانه های کوچک و آپارتمانی جای زیادی نمی گیرد و نیاز به زمان زیادی برای رسیدگی ندارد . 

ساخت آن نیاز به مهارت خاصی ندارد فقط باید گیاهان متناسب با فضای آن را بشناسید .ظروف تراریوم با تزیین گیاهان زیبا یک کادوی زیبا برای دوستان نزدیکتان است . انتخاب تراریوم به عنوان هدیه و یا حتی بجای دسته گل ، بسیار خاص و زیباست چون گیاهان با طراوات و زنده مانده و دوام و ماندگاری بیشتری دارند.

 

 تراریوم را بشناسید

این باغ شیشه ای کوچک محفظه شیشه ای یا پلاستیکی شفاف سربسته‌ای است که می‌توان مجموعه‌ خاصی از گیاهان ریزنقش سازگار با هم را داخلش پرورش داد. درواقع تراریوم چیزی شبیه گلخانه ولی در مقیاس مینیاتوری است. 

 

برای ساخت مجموعه ای از گل و گیاهان بزرگ و کوچک که شرایط زندگی و رشد یکسانی دارند را در یک محیط بسته در ظروف تزیینی شیشه ای قرار می دهند که محیطی مشابه با شرایط گلخانه برای آنها فراهم می شود و به راحتی در کنار هم محافظت شده و پرورش پیدا می کنند.

 

تراریوم ،ظروف تراریوم، تراریوم چند وجهی ، تراریوم کروی ،گلدان شیشه ای، تراریوم، باغ شیشه ای ، فروشگاه اینترنتی کمند

 

 

تراریوم یک اکوسیستم خودکفا

تراریوم یه اکوسیستم خود کفا است . گیاه و خاکِ داخل آن بخار آب تولید می‌کنند. این بخار روی جدار داخلی محفظه می‌نشیند و دوباره به‌درون خاک چکه می‌کند و جذب ریشه گیاه می‌شود. تکرار این چرخه باعث تغذیه خودبه‌خودی گیاه و خاک می‌شود.

در این صورت گیاهان به توجه زیادی نیاز نخواهد داشت چون رطوبت در شیشه حفظ می شود به این صورت که آب تبخیر شده از سطح برگ ها به صورت قطره های آب بر روی دیواره شیشه نشسته و به تدریج از روی دیواره به سمت پایین حرکت کرده و وارد خاک می شود، وجود این چرخه آب در ظرف باعث می شود که گاهی تا هفته ها نیاز به آبیاری نباشد.

 

گفتیم که محفظه این گلدان شیشه ای باید شفاف باشد. دلیلش هم این است که نور خورشید باید از جدار محفظه عبور کند تا فرایند فتوسنتز در گیاه تحریک شود. به‌موجب فتوسنتز دی‌اکسید کربن به اکسیژن تبدیل می‌شود و گیاه می‌تواند نفس بکشد. به‌همین دلیل است که تراریوم‌ها نیاز به رسیدگی چندانی ندارند و می‌توانند تا چند سال هم عمر کنند.

 

حتی با این روش می توان گیاهانی که نیاز به نور زیاد دارند را در مکانهایی که پنجره هم ندارند نگاهداری کرد زیرا نیاز نوری گیاهان با نصب یک لامپ در این گلدان شیشه ای برطرف می شود. در این صورت خطر کمتری گیاهان را به ابتلا به بیماری ها تهدید می کند، چون محیط داخل آن بهداشتی و استریل است.

 

انواع تراریوم

 معمولا بسته به شرایط نگهداری به دو نوع بسته و باز تقسیم بندی می شوند. وقتی که شما به ساخت یک تراریوم اقدام می کنید می بایست تمامی شرایط رشد گیاه آن مانند نیاز به نور کم، رطوبت بالا،مقاومت به خشکی و دیگر موارد را در نظر بگیرید.شما باید گیاهی را انتخاب کنید که بتواند خود را با این شرایط وفق دهد.

 

 

تراریوم ،ظروف تراریوم، تراریوم چند وجهی ، تراریوم کروی ،گلدان شیشه ای، تراریوم، باغ شیشه ای ، فروشگاه اینترنتی کمند

 

یک تراریوم کوچک بسازید

وسایل لازم:

– محفظه شیشه‌ای یا پلاستیکی‌ شفاف (می توانید انواع ظروف تراریوم ساده و چند وجهی را از فروشگاه اینترنتی کمند تهیه کنید )؛

– سنگ‌ریزه؛

– زغال فعال (می‌توانید از آکواریوم‌فروشی‌ها تهیه کنید)؛

– خزه اِسفاگنوم (می‌توانید در مراکز پرورش و فروش گل و گیاه دنبالش بگردید)؛

– خاک گلدان؛

– گیاه (در ادامه انواع گیاه متناسب را معرفی می کنیم)؛

– وسایل تزئین(با توجه به سلیقه شخصی خودتان).

 

طرز ساخت:

ابتدا ته محفظه را با یک لایه سنگ‌ریزه بپوشانید (حدود ۲٫۵ سانتی‌متر). این لایه کار زهکشی را انجام می‌دهد.

سپس یک لایه نازک (نصف ضخامت لایه قبلی) زغال فعال روی سنگ‌ها بریزید. این لایه به تصفیه آب کمک می‌کند.

یک لایه خزه اسفاگنوم یا تکه‌ای تور روی لایه قبلی بگذارید تا از ریزش و نشست خاک جلوگیری شود.

لایه بعدی به خاک گلدان اختصاص دارد و باید به‌ضخامت حدود ۵ سانتی‌متر باشد.

چند حفره کوچک ایجاد کنید و گیاهان انتخابی‌تان را در خاک بکارید.

حالا با انتخاب چند وسیله تزئینی، هنر و سلیقه‌تان را به‌نمایش بگذارید.

در آخر خاک و جدار داخلی محفظه را با اسپری آب مرطوب کنید و درپوش محفظه را بگذارید.

 

تراریوم ،ظروف تراریوم، تراریوم چند وجهی ، تراریوم کروی ،گلدان شیشه ای، تراریوم، باغ شیشه ای ، فروشگاه اینترنتی کمند

 

گیاهان مناسب  

پیله آ  Aluminum plant (Pilea cadierei)

بنفشه آفریقایی  African violets (Saintpaulia)

کاکتوس ها و گیاهان گوشتی Cacti and succulents

کراسولای نقره ای  Jade plant (Crassulaceae)

گیاهان کوزه‌ای Carnivorous plants

سمپرویووم Sempervivum

بگونیاBegonias

پر سیاوشان Maidenhair Fern

فیتونیاMosaic plant (Fittonia verschaffeltii)

 

تراریوم های چند وجهی گروه تولیدی کمند

این گلدان های شیشه ای علاوه بر زیبایی بیشتری که نسب به گلدان های تنگی دارد یک سری مزیت ها را برای شما فراهم می کند که باعث افزایش طول عمر گیاهان می شود .
 درواقع مزیت استفاده از تراریوم های چند وجهی به نسبت به نمونه های  تنگی این است که موقع استفاده از نوع تنگی چون مسیر خروجی آب وجود نداشت بعد مدتی به علت رسوب آب، ریشه گیاه می پوسید و از بین می رفت .


معمولا افراد برای داشتن یکی باغ شیشه ای کوچک به دنبال گیاهان کم آب بودند. در تراریوم های چند وجهی به علت وجود درز بین وجه ها امکان خروج آب وجود دارد و این به طول عمر آن شما کمک می کند. در مواردی که بخواهید از گیاهان پر آب استفاده کنید مجبور هستید که از زیر گلدانی استفاده کنید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *