انواع تراریوم, گیاهان تراریوم

گلدان تراریوم | زیبایی منزل شما با گلدان شیشه‌ای جذاب

گلدان تراریوم ، ظروف تراریوم ، گلدان شیشه ای ، انواع تراریوم

سوالاتی که این روزها با آن زیاد مواجه می‌شوید گلدان تراریوم چیست؟ کاربرد و نحوی ساخت و استفاده آن چیست؟ این گلدان را چگونه نگهداری می‌کنند؟ چه نوع گیاهی در گلدان تراریوم قابل پرورش است؟

گل و گیاهای تزینی ودوست داشتنی خود را در گلدان تراریوم قرار دهید. این گلدان به دلیل شفافیت در شیشه بکار رفته در ساختش زیبایی گل و گیاه شما رو دوچندان می‌کند. گل و گیاهانی که در گلدان شیشه ای تراریوم نگهداری می‌شوند. نیاز شدید به نور و آب ندارند.

گلدان تراریوم همون باغ و  باغچه کوچک شیشه ای که قادراست باغ های زیبا و مینیاتوری را در دل زندگی شهری ایجاد کند.

 به سان آکواریوم ها،  زندگی نباتی گموجودات زنده را در معرض تماشا قرار می‌دهد. تراریوم ها در ابعاد کوچک و بزرگ و برای فضاهای مختلفی همچون اتاق خواب، پذیرایی، اتاق کار، و محیط هایی چون لابی آپارتمانها، هتلها، مراکز اداری، صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مواد اولیه گلدان تراریوم چیست؟

گلدان تراریوم از جنس شیشه شفاف در اشکال مختلف هندسی ساخته می‌شود. معمولاً گیاهانی که به نور زیاد و آب احتیاج ندارند در این گلدان نگهداری می‌شوند تا فضای شادی بخش و زیبایی را ایجاد کنند.

 

آیا گلدان تراریوم برای هدیه مناسب است؟

گلدان چه به صورت طبیعی و چه مصنوعی در زیبا سازی فضا اتاق و محل کار نقش زیادی دارد. شکی نیست که همه گل ها زیبایی و طراوت خاص خود را دارند. در ایجاد یک حس فانتزی در افراد موثر هستند.

گلدان تراریوم چون تداعی بخش یک باغچه کوچک در همه بخش های فضا زندگی است. گزینه مناسبی برای هدیه دادن است.به خصوص اگر طرف مقابل خوش ذوق و سلیقه در نگهداری گلدان باشد.

گلدان تراریوم ، ظروف تراریوم ، گلدان شیشه ای ، انواع تراریوم

گل و گیاهان مناسب گلدان تراریوم کدامند؟

انواع گیاهان برگ پهن همچون انواع بگونیا، بنفشه آفریقایی، بروملیا، پوتوس، پپرومیا، پیله آ، پرسیاوشان، سرخس، سانسوریا، انواع عشقه، فیتونیا، کروتون، نیدولاریوم، مارانتا، فیکوس و گونه هایی از اریکا که باید متناسب با ابعاد تراریوم انتخاب شوند بسیار مناسب برای کاشت در تراریوم می باشند.

 

تراریوم به چه معنا ست؟

کلمه تراریوم بگرفته از دو واژه terra  و rium  است. در اواخر قرن ۱۹ میلادی وارد زبان لاتین شده اند.تراریوم امروزه به معنی جانداران خشکی است. گلخانه تراریوم اولین بار توسط گیاه شناس انگلیسی آقای دکتر ناتانیل ایجاد شد. وی با پرورش بذر گیاه سرخس در گلدان به این واقعیت پرورش گیاهان در ابعاد گلدانی پی برد.

تولید تراریوم در دوره ویکتوریا در میان انگلیسی ها گسترش یافت.

 

گلدان تراریوم ، ظروف تراریوم ، گلدان شیشه ای ، انواع تراریوم

گلخانه تراریوم چگونه است؟

گلخانه تراریوم به دو نوع بسته و باز تقسیم می‌شود.

 

  • گلدان تراریوم بسته:

گونه های از گیاهان مانند خزه ها، گیاهان ارغوانی، قارچ ها و گیاهان هوازی مناسب آب وهوای استوایی در تراریوم بسته نگهداری ‌می‌شود.

رطوبت در تراریوم بسته  بالا است. که هفته یکبار باید در آن را باز تا رطوبت اضافی درون ظرف و دیواره های ظرف پاک شود تا از رشد قارچ‌های انگلی جلوگیری شود.

 

  • گلدان تراریوم باز:

مناسب گیاهان خشک مانند ساکولنت یا گیاهان گوشتی که آب را در قسمت های مختلف اندام خود مانند برگ، ساقه، ریشه ذخیره می‌کنند. مناسب مناطق گرم و خشک است. مناسب گیاهان محیط مرطوب و نمناک نیست.

 

روش ساخت گلدان تراریوم

شما می‌توانید فضای زندگی خود را به کمک گلدانهای تراریوم مزین کنید. و از فضای ایجاد شده لذت ببرید.

برای ساخت گلدان تراریوم باید ابتدا وسایل مورد نیاز محفظه شیشه ای، تکه های زغال چوب، خاک، دستکش، گیاهان تراریوم، آبپاش، خزه ، بیلچه را فراهم کنید. بعد مراحل زیر را انجام دهید.

۱-حدود دو تا ۵ سانتی متر از قسمت زیرین محفظه شیشه ای را با زغال چوب پرکنید.

۲-باقی مانده زغال را با خاک مخلوط کنید و با استفاده از بیلچه، آنها را داخل محفظه شیشه ای روی زغال ها بریزید.

۳-حدود یک‌سوم یا یک‌چهارم محفظه شیشه‌ای را با مخلوط خاک و زغال پر کنید. هر یک بار که خاک می ریزید محفظه را تکان دهید تا هوای میان خاک ها گرفته شوند و حجم ظاهری آنها بخوابد.

.

گلدان تراریوم ، ظروف تراریوم ، گلدان شیشه ای ، انواع تراریوم

۴-گل ها را به آرامی و با احتیاط زیاد از گلدان های پلاستیکی خود خارج کنید و درون خاک قرار دهید. مطمئن شوید به خوبی در خاک جای گرفته اند. اگر گیاه ریشه‌دار انتخاب کرده اید باید مراقب باشید ریشه بیرون نماند و خشک نشود. بین کاشت گیاهان باید فاصله بگذارید تا بتوانید خاک اضافه کنید.

۵- دستکش ها را دست کنید و خاک های اطراف هر گیاه را به پایین فشار دهید تا خاک آنها سفت شوند. با باید حواستان باشد گیاهان از محفظه بیرون نزنند و ترجیحا قد آنها از قد گلدان شیشه ای کوتاه تر باشد.

۶- با کمک دستکش ها، خزه ها را میان گیاهان و  روی خاک بگذارید.

۷- در آخرین مرحله باید به گیاهان آب بدهید و محفظه را در جایی قرار دهید که نور غیرمستقیم آفتاب به آنها  برسد. برای آبیاری های بعدی، با توجه به محیط و گیاهانی که انتخاب کرده اید، متغیر خواهد بود. اما همیشه پیش از آبیاری گیاه از خشک بودن خاک اطمینان حاصل کنید.

۸-اگر رشد کردند و از محفظه بیرون آمدند، آنها را قیچی کنید. کوتاهی یا بلندی گیاهان به سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

 

گلدان تراریوم آبی

شما می‌توانید با قرار دادن گیاهان آبی در داخل تراریوم و مقدار زیاد آب داخل آن ماهی نیز در داخل آن قرار دهید. تراریوم آبی علاوه بر زیبا سازی محیط بخاطر حضور ماهی سرزندگی و شادابی می‌بخشد.

 

نتیجه گیری

گلدان تراریوم را با استفاده از شیشه شفاف در ابعاد مختلف برای داشتن یک باغچه کوچک مینیاتوری در زندگی شهری که قابل حمل است تولید می‌کنند. در همه بخش های فضا زندگی قابل قرار دادن است. تراریوم یک باغچه و یک آکواریوم کوچک از اکوسیستم واقعی زندگی است. در تراریوم شما می‌توانید حیاط و ممات دوباره زندگی را به صورت کوچک مشاهده کنید.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *